winchester district logo

These are your elected 2019 Annual Conference District Delegates and Alternates

District Delegates

  • Betty Armentrout 
  • Shelly Ballard
  • Amy Beckwith
  • JD Berlin
  • Joy Bly
  • Linda Borror
  • Kathleen Chapman
  • Tracy Fitzsimmons
  • Chad Hrbek
  • Lisa Knick
  • Paula Levesque
  • Melanie Melester
  • Raini Newman
  • Janis Purdy
  • Catherine Richard
  • Pauline Skiles
  • Judy Smith
  • Vicki Thompson
  • Michael Vickers
  • Nancy Walsh
  • Janice Webb
  • Linda Whitacre

Alternates

  1. Shirley Richardson
  2. Patricia Beckwith
  3. Stephen Purdy
  4. Robert Brock
  5. Lillian Sloane
  6. Sheila Smith
  7. Jo Ellen Smith

 

The 2018 Charge Conference Schedule is out. Dates and times are listed below, including the date for District Conference. For multi-church conferences, host churches are highlighted in red. 

Sunday, September 23

  • 2-5 PM at Bethany UMC in Purcellville DISTRICT UMW ANNUAL MEETING

Tuesday, October 2

  • 6:00 – Crums (Tom Barnard)
  • 7:30 – Burnt Factory  (Steve Melester)

Wednesday, October 3

  • 6:00 – John Wesley (John Stelzl)
  • 7:30 – Macedonia (Mike Mayton)

Thursday, October 4

  • 6:00 – Howard Chapel (Pete Wadsworth)
  • 7:30 – Round Hill (Frederick County) (Larry Craddock)

Sunday, October 7

  • 1:00 – Bethel (Loudoun County) (Michelle Kim)
  • 3:00 – Rehoboth (Michelle Kim)
  • 5:00 – Mt. Olivet & Mt. Pleasant Charge (Tony Forstall)
  • 7:00 – Marvin Chapel (Ken Patrick)

Tuesday, October 9

  • 6:00 – Fairview-Refuge Charge (Laetitia Schoeman)
  • 7:30 – Reliance-Ridings Chapel Charge (Richard McDowell)

Wednesday, October 10

  • 6:00 – Greenwood-Market St. Charge (Keiko Foster)
  • 7:30 – Emmanuel (Barry Burkholder)

Thursday, October 11

  • 6:00 – Boyce, Millwood, White Post Charge (Harry Neidig)
  • 7:30 – Duncan Memorial (Jim Smith)

Sunday, October 14

  • 1:00 – Round Hill (Loudoun County) (Daniel Wray)
  • 3:00 – Bethany (Joshua King)
  • 5:00 – Agape (Alphonso Irving)
  • 7:00 – Harmony (Debra Lucas)

Monday, October 15

  • 6:00 – Cedar Grove Charge [Little Mountain, Mt. Pleasant] (Penny Wilson)
  • 7:30 – Redland (Andy Brock)

Wednesday, October 17

  • 5:30 – Brucetown  (Susan Catlett)
  • 7:00 – Old Bethel/Welltown Charge (Carl Chapman)

Thursday, October 18

  • 6:00 – Wesley Chapel-Pine Grove Charge  (Philip Brumback)
  • 7:30 – Relief-Mt. Olive Charge (Seunghae Yoo-Hess)

Sunday, October 21

  • 11:30 – Evergreen (Chip Giessler)

SUNDAY, OCTOBER 28

  • DISTRICT CONFERENCE, 3 PM, BURNT FACTORY 

Tuesday, October 30

  • 6:00 – John Mann/Wesley Co-op (Barbara Cousar)
  • 7:30 – First (Will White)

Thursday, November 1

  • 6:00 – Montague Avenue (Tom Keithley)
  • 7:30 – Kernstown (Aaron Fitch)

Sunday, November 4

  • 1:30 – Mt. Zion/Willisville Co-op [Hamilton MZ, Leesburg MZ, Willisville] (Tracey Lyons)
  • 3:30 – Loudoun Charge [Unison & Upperville] (Donald Ferris-McCann)
  • 7:00 –  Paris Mountain Charge [Mt. Carmel, Providence]  (Karen Adams)

Monday, November 5

  • 7:00 – Braddock Street (Kirk Nave) 

Wednesday, November 7

  • 6:30 – Bethel (Warren County )  (John Stelzl)
  • 7:00 – Front Royal (Terry Clark)

Sunday, November 11

  • 1:30 – West Loudoun Charge [Bluemont & Roszell Chapel] (Wes Corber)
  • 4:30 – Short Hill Charge [Ebenezer, Hillsboro] (Mark Jagoe)

Monday, November 12

  • 6:00 – Pleasant View Charge [Mountain View, Mt. Pleasant-Lamps] (Martha Reynolds)

Sunday, November 18

  • 1:00 – St. Marks (Melbourne Bailey)
  • 3:00 – Middleburg-Rectortown Co-op (Steve Weedling)
  • 5:00 – Linden, Markham, Marshall Co-op (Terry Hendricks)
  • 7:00 – Cool Spring (Leah DeLong)

Tuesday, November 20 

  • 7:00 – Leesburg (Jim Wishmyer)

THURSDAY, NOVEMBER 22 – THANKSGIVING

Sunday, November 25

  • 1:00 – Howellsville (Frank Bertrand)
  • 3:00 – Warren Charge [Asbury, Bennetts Chapel, Limeton] (Sherry Waddell)
  • 5:00 – Riverton (Marc Roberson)
  • 7:00 – Stephens City (Robert Schoeman)

Tuesday, November 27 

  • 6:00 – Hites Chapel (Gerry Burkholder)
  • 7:30 – Grace (Clay Knick)

Thursday, November 29

  • 6:00 – Gainesboro (Robert Throckmorton)
  • 7:30 –No. Frederick Charge [Rest, White Hall] (Tom Reynolds)